Susižadėjote ir nekantraujate švęsti savo svajonių vestuves? natūralu, jog kyla klausimų, nuo ko gi pradėti visą vestuvių planavimą. Galbūt pradėsite nuo datos pasirinkimo, ieškosite vestuvių vietos, fotografo, skaitysite patarimus vestuvių forumuose, planuosite biudžetą, dėliosite svečių sąrašą, ieškosite suknelės, maisto tiekėjų, muzikos grupės, vedėjo, išsiųsite begales užklausų, tuomet bandysite susigaudyti, kas laisvi, kas kiek kainuoja, iš naujo dėliosite biudžetą. Ir tai tik pirmas vestuvių planavimo mėnuo!

Šiandien kalbinu “Noriu ženytis”  vestuvių planuotoją Živilę Milerytę, kuri papasakos apie vestuvių planavimo subtilybes ir pasidalins patarimais, kaip vestuvių planavimą paversti malonia gyvenimo patirtimi.


Živile, kiek jau laiko planuojate vestuves ir kaip viskas prasidėjo? Kiek jau teko suplanuoti vestuvių?

Planuoju vestuves apie 3 metus. Na, dar vienas sezonas buvo “treniruotė”. Esu baigusi Viešosios komunikacijos studijas. Pasirinkau žurnalistinę praktiką portale “apievestuves.lt”. Tai buvo pirmieji žingsniai link vestuvių. Pamačiau, kad mane “vaibina” vestuvės.  Vėliau dirbau komunikacijos specialiste. Mano kolegos buvo fotografai - Saulius ir Karolina Černevičiai. Jie ir pastūmėjo pabandyti. Susikūriau blogą feisbuke pavadinimu “Noriu ženytis”. Kadangi iš studijų praktikos žinojau (teoriškai), ką daro koordinatorės, pasisiūliau feisbuko grupėje pakoordinuoti. Tuomet pasamdė pažįstama, kuri vėliau rekomendavo kolegei mane, na ir taip užsisuko ratelis. Esu koordinavusi ir planavusi 47 vestuves. 2022 metų sezonui pasirašiau 23 planavimo sutartis. 


Kodėl verta samdyti vestuvių planuotoją?  

Vestuvių planuotoja yra daugiau mačiusi vestuvių nei nuotakos sesuo, kaimynė ar draugė, tad planuotojos patirtis yra neįkainoma - ji mačiusi N situacijų, N tiekėjų, gali numatyti žingsnį į priekį. Turėdami planuotoją, jaunieji turi daug saugiklių: patikimus kontaktus, mažiau galvos skausmo. Jiems nereikia užsiimti komunikacijos klausimais - viską padaro planuotoja. Kaip man yra sakę jaunieji: “Su tavimi jaučiamės saugesni priimant sprendimą ir yra faina pasitarti su kažkuo, kas realiai mato vestuves galbūt kiekvieną vasaros savaitgalį”.


Ką daro ir ko nedaro vestuvių planuotoja? 

Visos planuotojos dirba skirtingai. Pasakysiu nuo savęs, ko aš nedarau: aš nederinu su bažnyčia ceremonijos (šis klausimams yra jautrus kunigams) ir metrikacijos skyriumi, nesirūpinu vestuvių žiedais ir jaunųjų apranga. Kaip planuotoja ieškau ir derinu komandą, kuri išpildytų šventę: vedėją, fotografą, videografą, šventės vietą, dekoratorius, kvietimų gamintojus ir t.t. Stengiuosi, kad kuo mažiau organizacinių dalykų būtų ant jaunųjų “galvos”. Tačiau mano jaunieji gauna ir namų darbų: turi pasitarti, kurių kvietimų nori, sudėti sėdėjimo planą, išsirinkti dekoratorę (sutarti su ja vizija), nuvykti į šventės vietą ir kt. Na, visos šventės skirtingos, todėl ir užduotys tiek man, tiek jauniesiems skirtingos. 



Kuo skiriasi vestuvių konsultantė, planuotoja ir vestuvių koordinatorė? 

Konsultacija yra vienkartinė, todėl dėmesys jauniesiems yra skiriamas tam tikrą laiką. Siekiant atsakyti į jaunųjų iškilusius klausimus, pasidalinti patirtimi per ribotą laiką. Koordinatorė - konsultuoja iki vestuvių, dalinasi kontaktais ir dirba vestuvių dieną (rūpinasi logistiniais ir organizaciniais klausimais). Vestuvių planuotoja, išklausiusi jaunųjų lūkesčius, sukuria šventės viziją - suburia atitinkama komandą, rūpinasi visais iškilusiais klausimais jauniesiems - prižiūri, dirba, viso vestuvių planavimo proceso metu. Ir žinoma, koordinuoja vestuvių dieną. 


Nemažai nuotakų vengia atiduoti vestuvių planavimą svetimam žmogui, nes mėgaujasi planavimu, taip pat turi dvejonių, jog kitas žmogus suplanuos tokias vestuves, kurios atitinka jų viziją. Kaip tokiais atvejais gali padėti vestuvių planuotoja?

Jeigu esate ta nuotaka, kuri pradėjote pati planuoti vestuves ir mėgaujatės tuo - nesamdykite planuotojos. Yra atėjusių nuotakų, kurios aiškiai žinojo, ko ir kaip nori. Mano atsakymas buvo aiškus - samdykite koordinatorę, kuri patartų planavimo metu ir dirbtų vestuvių dieną arba pasiimkite konsultaciją ir pažiūrėkite ar einate tinkama linkme. Man asmeniškai svarbu, kad aš būčiau naudinga klientui ir jog jis manimi pasitikėtų. Jeigu jis dvejoja - tai nėra tinkama kelionė. Su klientais dirbame ne vieną dieną, tad turime būti komanda, kad pasiektume geriausią rezultatą.


Kokias klaidas dažniausiai daro poros planuodamos vestuves, ką dažnai pamiršta?

Prieš planuodami vestuves neišsigrynina, ko nori ABU. Dažnai jaunikis numoja ranka ir sako “daryk, kaip nori”, o paskui lieka nusivylęs ar nesupratęs vienu ar kitu sprendimu. Tad prieš pradėdami šią kelionę, turi konkrečiai nuspręsti, ko norisi abiems, kad neliktų vieno asmens poreikiai patenkinti, o kito ne. Kita klaida - jaunieji klauso tetų, draugių, mamų ir nori įtikti visiems. Galima įtikti daugumai, bet ne visiems. Jeigu jūs nenorite šeimos židinio - nelipkite per save ir nedarykite to. 


Kada geriausia samdyti vestuvių planuotoją? Kokią informaciją pora turėtų pateikti siųsdama jums užklausą? 

Kuo anksčiau susirasite planuotoją - tuo ji bus naudingesnė. Jau planavimo pradžioje turėsite užnugurį visais klausimais ir išvengsite tam tikrų klaidų. Siunčiant užklausą, man aktualiausia - lokacija (miestas, kur norėtų švęsti), data ir trumpa šventės vizija. Paskutinis punktas nėra privalomas. Bet kuriuo atveju, jeigu data kalendoriuje yra laisva, aš susitariu skambutį ir mes tada jau kalbame apie biudžetą, svečių skaičių, lūkesčius šventei.  Po skambučio galiu įvertinti ar galiu būti porai naudinga. Jie gali įsivertinti, ar mano darbo specifika ir funkcijos jiems yra tinkamos, ar kaina jiems yra prieinama. Jeigu abi pusės renkasi žalią šviesą - dirbame kartu.

Kaip atrodo vestuvių planavimo procesas? Nuo ko viskas prasideda? Kaip vyksta tiekėjų parinkimas?

Aš, asmeniškai, pradedu planuoti nuo šventės vietos. Pagal šventės vietos rezervaciją, mes užsitvirtiname ir vestuvių datą (nebent ateina su konkrečia data ir negali/nenori jos keisti). Pagal šventės formatą matome, kurių tiekėjų mums reikia ir pradedame paieškas. Aš išsiunčiu užklausas tiekėjams ir jaunieji renkasi pagal darbus, kainas, kas jiems yra tinkama. Su tam tikrais tiekėjais pasidarome skambutį (įsitikinti ar tikrai “suvaibina” jaunieji). Tikrai nereikia skambučių su maisto tiekėjais, saksofonistu ar muzikos grupe. Mano klientai derinasi vaizdo skambučius su vedėju (labai svarbu įsivertinti jo komunikaciją) ir fotografu, nes su šiuo žmogumi praleis visą dieną. 


Kaip padedate porai, kad jų vestuvės būtų išskirtinės? Kokią informaciją turėtų pateikti pora, kad jų šventė būtų kuo asmeniškesnė ir atitiktų jų viziją?

Svarbiausia, kad jaunieji komunikuotų, kas jiems patinka, per pavyzdžius, per savo patirtį. Su klientais esame nuo vienų idėjų perėję iki visiškai kitų, nes per pokalbius supratome, ko jie nori. Išskirtumą manau lemia ir pačios jaunųjų asmenybės. Jeigu jie nėra miesto žmonės, tai gal jų ir nežavės miesto vestuvės apleistame aerodrome. Jeigu jie iš savęs “crazy”, tai jiems patiks apleista aplinka ar urbanistinis stilius.


Kokias paslaugas siūlote? Nuo ko priklauso jūsų paslaugų kaina?

Aš siūlau vestuvių koordinavimo paslaugą (į šią kainą įeina ir konsultacijos iki vestuvių) bei planuotojos paslaugą. Mano kainos yra nustatytos iš anksto. Nebent paskambinsite man ir pasakysite, kad norite “ženytis” po dviejų mėnesių :) Kaina bus didesnė nei įprastai.


Kaip apibūdintumėte savo darbo stilių?

Aš esu labai lanksti ir “žemiška”. Dažnai į mane kreipiasi jaunieji, kuriems, rodos, reikėjo labai daug drąsos net parašyti man. Ir man labai malonu, kada pokalbio pabaigoje, klientai jaučiasi labai gerai ir atsipalaidavę. Nuotakoms aš dažnai tampu drauge su kuria galima ir apie namų buitį pakalbėti. Mano paslaugas turėtų rinktis tie, kurie nori “čilinti” planuodami savo vestuves.


Patarkite vestuvių svečiams, ką dovanoti jaunavedžiams, kad  dovana nenuviltų?

Pastebėjau, kad vis dažniau svečiai nori dovanoti ne daiktus, o emocijas, stengiasi nustebinti jaunuosius. Taip, vokeliai išlieka ir tikiu, kad dar gyvuos ilgai, bet pastebiu, kad vis dažniau svečiai nori dovanoti vokelį orginaliai. Atsižvelgusi į tai, kartu su prekiniu ženklu “Dūšios” sukūrėme dovanų rinkinius - sužadėtiniams, jaunavedžiams bei liudininkams, kurie visai netrukus išvys dienos šviesą! Laimingų santykių rinkinių idėja - dovanoti jaunavedžiams įsimintinus pasimatymus, prisiminimus, bei įrankį, kuris padės auginti santykiuose intymumą bei aistrą. 


Jūsų TOP10 trumpų patarimų, kuriuos turėtų kiekviena pora planuojanti vestuves?

  1. Neklausykite mamyčių, tėvelių ar draugių, kurios “ženijosi” prieš 8 metus;
  2. Pradėkite planuoti nuo vestuvių konsultacijos - už šį patarimą padėkosite :)
  3. Susidėliokite prioritetus, kas jums svarbiausia;
  4. Mėgaukitės vestuvių diena - ji daugiau nepasikartos;
  5. Nesinervinkite dėl smulkmenų - svečiai nežino, kokia servetėlės spalva turėjo būti;
  6. Turėkite patogią avalynę;
  7. Minimalizmas yra gerai;
  8. Mažiau skaitykite nuotakų forumus, kurie kelia paniką;
  9. Rinkitės profesionalią komandą, kad nusivylimo būtų kuo mažiau;
  10. Vestuvėse planuotoja - visada gera idėja.

Kas jums labiausiai patinka šiame darbe?

Man patinka adrenalinas. Aš po vestuvių grįžusi namo, atrodo, galėčiau kalnus nuversti! Man nepatinka, kada šventėje kyla problemos, bet aš “kaifuoju”, kada randu greitus ir tinkamus sprendimo būdus. Darbas nėra monotiniškas - kiekvieną kartą sutinki kitus žmones, kitus kolegas. Pažintys, kontaktai, naujos vizijos. Kas vakar buvo populiaru, šiandien - gali būti atgyvena ir tai verčia tobulėti, domėtis, neužsisėdėti vietoje.


Kokios buvo įsimintiniausios vestuvės, kurias planavote?

Visas vestuves atsimenu puikiai. Ieškodama nuotraukų telefone, galiu iš karto prisiminti, kurį mėnesį, kieno vestuves vyko. Turbūt įsimintiniausios buvo 2019 metais, kada mano “karjera” įgavo pagreitį. Man buvo kosmosas jaunųjų biudžetas… Klientai šventė prabangioje Grand Viloje, vestuves fotografavo Lukas Gricius, filmavo M-idea, dainavo Dž. Butkutė, vedė Mantas Stonkus. Turbūt ir buvo įsiminta tai, kad tuomet galėjau kontaktuoti su tokio lygio tiekėjais.  Šiandien tokia šventė nebesuteiktų “wow” efekto, nes šią vasarą daug bus švenčių su aukšto lygio komandomis, bet tuo metu buvo išskirtinės. 


Ar negriuvo vestuvių planai dėl prasidėjusio karo Ukrainoje?

Vienas vestuvių koordinavimas buvo atšauktas. Kaip supratau, klientų sprendimas buvo apgalvotas. Toliau laukiame taikos ir tikimės, kad greičiau pasibaigs karo situacija.


Ir pabaigai, pasidalinkite linksmais momentais iš savo darbo

Kažkada navigacija nuvedė ne į tą bažnyčią Vilniuje ir aš piktu veidu kunigui drėbiau “tai gal jūs užmiršote mano jaunuosius?”, o pasirodo, kad aš ne toje bažnyčioje dramą keliu. Vienai nuotakai esu šukuoseną padariusi, nes kol ji grįžo iš kirpyklos, garbanos išsileido. Tad teko grįžti iki namų, pasiimti garbanuoklį ir atvykus nuotakai įpilti šampano. Nuo to laiko, jei nuotaka pasako, kad bus garbanos, pasiimu garbanuotuvą plaukų. Ir praėjusią vasarą, važiuojant į šventės vietą, mašinai padangą nuleido. Jaunieji pagalvojo, kad čia vestuvių dalis - išbandymas jiems, nes juos lydi nesėkmingos padangų istorijos. Jaunikis pamatęs, kad visai čia ne bajeris, vis tiek su šypsena ir entuziazmu, pats padangą man keitė, o svečių pulkas linksminosi ir įamžino tą momentą.

Živilė savo Instagram paskyroje "noriu ženytis" kasdien dalinasi praktiniais patarimais būsimiems jaunavedžiams, tad labai kviečiu ją ten pasekti.


O aš nuo savęs linkiu sklandaus ir lengvo planavimo bei gražios šventės!